Chiito cheFrance: rondedzero, kurovedza muviri uye conjugation

Kana paine chimwe chinhu chakaoma kudzidza mumitauro uye chinovengwa nevadzidzi, ndizvo conjugate verbs muchiFrench. Neraki, mumutauro wechizvarwa weFrance, izvo zvakakosha zvekubatanidza zvakaenzana kune vatinoshandisa muchiSpanish, neizvi tinoreva kuti zviito zvinoshandurwa zvinoenderana nenyaya inozviita uye neyakaitika (yapfuura, yazvino kana yemberi) mu izvo zvinoitika.

zviito muchiFrench

Mutauro wechiFrench une gumi nematanhatu ezviito zvenguva uzere uye zveizvi, zvishanu ndiwo anonyanya kushandiswa uye anosanganisira akawanda mamiriro. Nhasi tave kuzokupa nzira ina / nhanho kuti iwe ugone kubatanidza zviito zveFrench.

Fomu Nha. 1: Kumanikidzwa kweiyo conjugation

Kuumba zviito

Rangarira kuti kubatanidzwa kwakafanana ne "kuumba" chiito zvinoenderana nezvidzidzo zvauri kureva, izvi zvinoitikawo muchiSpanish, semuenzaniso: tinogona kuti "vanosvetuka" asi zviri pachena kuti tinoshandura izwi rekuti "kusvetuka" kana munhu wacho kana kuti, iye anozviita ndiye "iwe". Kana tichienda kuFrench, kusangana kwacho kwakafanana: chidzidzo chega chega (isu, ivo, imi) chine kusangana kwakasiyana.

zvisazitasingwi muchiFrench

Rangarira zvisazitasingwi

Izvo zvakakosha zvakanyanya kugadzirisa zviito zveFrance izvo rangarira kuti ndeei zvisazitasingwi zvinoshandiswa mumutauro uyu, iyo ine chimwe chirevo chekuwedzera kuSpanish.

  • Ini = heh.
  • Iye, iye, it = il, kana, zvichienda mberi.
  • Iwe = iwe.
  • Isu = Nous.
  • Ivo, Ivo = ils, ivo.
  • Iwe kana iwe = iwe.

Ramba uchifunga mupfungwa dzakasiyana dzakasiyana dzinoshandiswa muchiito

Kana izwi rechiito rakashaikwa kuenderana naro, rinozivikanwa se “risingaperi”. Mumutauro wechiSpanish, zviito zvakasiyana zvemazwi mu infinitives zvinopera muna ar, ir, uye er (semuenzaniso famba, mhanya, nezvimwewo). Mumutauro wechiFrench, infinitives ine zviito senge aller (kuenda) kana kupindura (kupindura). Chisingaperi chinoita chiito chigaro uye ndizvo zvinoshandurwa patinozvipa iyo conjugation yaunoda.

Ziva izvo zvinonzi zviito zvenguva dzose (pane zvitatu zvacho)

Mazhinji echiito muchiFrench anogona kukamurwa kuita mhando nhatu zvichienderana nekuguma kwechisingaperi chinoenderana nacho. Mhando yega yega inosanganisira mitemo yakati wandei yekubatanidza uye unofanirwa kuiziva kuti ubatanidze zviito zveFrench.

-Zviito zvinopera mu "enda": kwezviito zvakaita se "kuombera" (kuombera) uye "kupedzisa" (kupedzisa).

-Zviito zvinopera muna "re": zvinosanganisira zviito senge "nzwisisa" (teerera).

-Zviito zvinopedzisira muna "er": zvezviito zvakaita se "manger" (kudya) kana "parler" (kutaura).

zvisina kujairika zviito muchiFrench

Dzidza zvisina kujairika zviito

Sezvazviri mumitauro yese, uye chiFrench hachisi icho chakasarudzika, pane zviito zvakamira kushandisa mirau imwechete yekubatanidza sevamwe, mune izvi zvisaririra, mazhinji echiito chenguva akasiyana, saka pamazwi asina kujairika anowanzo tsvagirwa nguva yekubatana.

Isu tinokuratidza runyorwa uko iwe kwaunogona kuwana zvimwe zvinowanzoshandiswa zvisina kujairika zviito.

  • Ser = chinhu:
  • Unoda = Vouloir
  • Ita = Faire
  • Enda = Aller
  • Iva = Avoir
  • Isa, nzvimbo = Mettre

Fomu Nº 2: Conjugate chiito cheFrench mune yakapfuura yakapusa = passé composé

Shandisa yapfuura yakapusa yezviito zvakapera munguva yakapfuura

Iyo passé composé kana yakapfuura yakapusa inoshandiswa kune zviito umo kutanga uye kupera kwavo kwakasimbiswa, semuenzaniso "ndakanda penzura" kana "vakamhanya zvakanyanya". Kune zviito zvinowanzoitika munguva yakapfuura, senge mamiriro ekunze, chimwe chiito chenguva chinoshandiswa. Iyo yakapfuura yakapusa kana passé composé ndiyo yakajairika nguva yakapfuura mumutauro wechiFrench.

Conjugate chiito "avoir" mune ino

Kuti utange kubatanidza zviito muchiFrench kubva pane yakapfuura yapfuura, zvinofanirwa kucherechedzwa kuti yekupedzisira inoumba nguva yemubatanidzwa, ndiko kuti, inoumbwa nezvikamu zviviri. Chikamu chekutanga chinoumbwa kubva muchibatanidziro chechiito kuti uve (avoir), chinozadzisa basa rimwechete sechiito "kuva nacho" mumutauro wechiSpanish, semuenzaniso "Ndainaya" kana "Akasunga". Ngatikurangaridzei nezvechirevo chechiito "avoir":

  • Iva = Avoir = elles ont, tu as, j'ai, vous avez, il a, nous avons.

Tsvaga zvakapfuura kutora chikamu kwezviito

Kana tikaongorora chirevo "ndamhanya", uchaona kuti "mhanya" haifanane nechero conjugation yechiito "mhanya", izvi zvinoitikawo mumutauro wechiFrench, izvo zvinobatanidzwa zvezviito munguva yapfuura zvine nzira kupera zvakasiyana, uye chakanakisa chinhu ndechekuti ivo havana kunetseka kurangarira:

  • Vhesi dzinopera muna "er": "e" Semuenzaniso: montré
  • Maito anopera muna "enda": "ini" Muenzaniso: réussi
  • Mavhesi anoperera muna "re": "u" Semuenzaniso. ndanzwisisa

Kare = Joinha zvikamu zviviri

Izvo iwe zvaunofanirwa kuita izvozvi kubatana kubatana kwechirevo "avoir" nechakare chinotora chikamu uye semhedzisiro isu tichava nezwi rechiito munguva yakapfuura. Kana isu tiri kutaura nezve zvakaenzana, zvakaenzana zvekubatanidza muchiSpanish izvo zvatakaona mune yapfuura pfungwa zvingave "ndamhanya" kana "Vapfura", kunyangwe ichigona zvakare kududzirwa sekuti "Ndamhanya" kana "Vakapfura ". Mienzaniso:

  • Munhu wekutanga: "ai + chiito" ndakataura = J'ai parlé
  • Wechipiri munhu "se + chiito" Wapedza = Iwe saka fini
  • Wechitatu munhu "chiito" + Akanzwa = Il a compreu.
  • Chekutanga munhu muuzhinji "avons + chiito" Takabudirira = Nous avons réussi
  • Wechipiri munhu muuzhinji "avez + chiito" Wakaedza = Iwe une ave chinyorwa
  • Wechitatu munhu muuzhinji "ont + verb" Vakapindura = Elles ont répondu.

Zviito zvinoshandisa kuva panzvimbo yevair

Zvinenge zviito zvese muchiFrench zvinoshandisa fomula (avoir + yakapfuura kutora chikamu), kunyangwe kuti tigadzirise zvimwe zviito munguva yakapfuura yakapusa tinofanira kushandisa: sezviito munguva yakapfuura yapfuura (semuenzaniso: ndakawira). Zviito zvinotaurwa ndezvi:

  • zorora, iva, pasi, uya, dzoka, monter, enda, arriver, tomber, sortir, aller, naître, entrer, rentrer, retourner, muriro.

Aya maito anozivikanwa sezviito zvisina kufanira.

Shandisa «être» panzvimbo ye «avoir»

Tinofanirwa kuita izvi kubatanidza zviito muchiFrench izvo zvatakareva mudanho rekutanga. Kamwe patinodzidza izvo zviito zvinofanirwa kusangana ne «kuva»(" Kuve ") isu tinofanirwa kubatana navo kuchikamu chakapfuura kuti tivape kusangana kwavo munguva yakapfuura, ruzivo rwekuchengeta nderekuti chikamu chinofanira kunge chiri mukubatana nemunhu anoita chiito. Kune vakawanda zvidzidzo "s" inowedzerwa kumubatanidzwa uye kune vanhukadzi tsamba "e" inowedzerwa:

  • Munhu wekutanga (suis + chiito) Yo caí = (Muchiitiko chakataurwa munhu munhukadzi) I suis tombée
  • Wechipiri munhu (es + chiito) Iwe wakawa = Iwe uri tombé
  • Wechitatu munhu (est + chiito) Akawira = Il est tombé
  • Chekutanga munhu muuzhinji (sommes + chiito) Tikawa = Nous sommes tombés
  • Wechipiri munhu chizhinji (êtes + chiito) Iwe wakawa = Vous êtes tombés
  • Wechitatu munhu chizhinji (sont + chiito) Vakawira = Elles sont tombées

Fomu Nha. 3: Kubatana kwezvazvino

Present = Tsika / Parizvino

Iwe unofanirwa kushandisa izvo zviripo apo chiito chinoshandiswa nenzira yekujairira kana yazvino. Neraki, muchiFrench izvozvi zvinoshandiswa zvakafanana neSpanish, izwi rechiito iri rinoshandiswa kuturikira zvirevo zvakaita sekuti "Akawira muti." Mune zviito zvakasiyana, pane zvikamu zvitatu zvekutanga uye zvimwe zviito zvisina kujairika (zviito izvo zvisingashandisi mutemo wakajairika). Izvo zvakakosha zvikamu zvezviito ndeizvi:

  • Vhesi dzinoguma "enda"
  • Mavara anopera muna "re"
  •  Vhesi dzinopera muna "er"

Sangana iwo anopera muna "er"

Tinofanira kubatanidza zviito muchiFrench zvinopedzisira muna “er”, tichitsiva magumo acho neimwe; chimwe nechimwe chezvisazitasingwi (iye, isu, ini, nezvimwewo) chine magumo akasiyana ayo "er" anofanira kugadziriswa. Mhedzisiro ndeiyi: e, e, es, ons, ez, ent. Semuenzaniso isu tinoshandisa chiito "parler" (kutaura):

  • Munhu wekutanga "e" Ndinotaura = Je parle
  • Munhu wechipiri "ndiye" Iwe unotaura = Iwe unotaura
  • Wechitatu munhu "e" Anotaura = Il parle
  • Wekutanga munhu muuzhinji "ons" Tinotaura = Nous parlons
  • Wechipiri munhu muuzhinji "ez" Iwe unotaura = Iwe parlez
  • Wechitatu munhu muuzhinji "ent" Vanotaura = Elles parlent

ChiFrench chiito zvikamu

Conjugate chiFrench zviito zvinopera mu "go"

Tsiva zviito izvi neimwe mhedziso, izvi zvinoitwa nekuchichinja zvinoenderana nechisazitasingwi.

Misoro, kuburitsa, ndizvo, ndizvo. Ngatishandisei conjugation yekuombera ("kuombera") semuenzaniso wechiitiko ichi:

  • Munhu wekutanga "ndi" Ini ndinoombera -> J'applaudis.
  • Wechipiri munhu "ndiye" Unoombera -> Tu rumbidza
  • Wechitatu munhu "it" Anorova -> Il kuombera
  • Chekutanga munhu muuzhinji "maisons" Isu tinoombera ->Nous kuombera maoko
  • Wechipiri munhu muuzhinji "issez" Iwe rova ​​-> Unoda kuombera
  • Wechitatu munhu muuzhinji "issent" Ivo vanoombera -> Ils inorumbidza,

Conjugate zviito zvinopera muna re

Mune ino kesi isu tichaisa zvakare iwo magumo neimwe, isu tinofanirwa kusimbisa kuti aya haanyanyoitika zviito zvenguva dzose, asi zvakakosha kuti iwe uzive kuzvisanganisa zvakafanana. Iwo magumo ekuchinja anozove: hapana, ons, ez, ent, s uye s. Kubatana kwemunhu wechitatu, ndiko kuti iye kana iye, hakuna kubatana. Semuenzaniso isu tinotora chiito kupindura (répondre):

  • Munhu wekutanga "s" ini ndinopindura -> Je kupindura
  • Wechipiri munhu "s" Iwe pindura -> Mhinduro dzako
  • Wechitatu munhu "hapana" Anopindura -> I répond
  • Wekutanga munhu muuzhinji "ons" Tinopindura -> Nous repldons
  • Wechipiri munhu muuzhinji "ez" Unopindura -> Iwe pindura
  • Wechitatu munhu muuzhinji "ent" Vanopindura -> Elles rondedzero

Dzidza conjugate kazhinji zvisina kujairika zviito

Unogona kuziva kuti zviito zvisina kujairika zvakati wandei, asi tinodemba kukuudza kuti zvakafanira kuziva mabatirwo azvo, pazasi tichakupa mienzaniso mishoma, yasara yaunogona kutsvaga nekuisa "chiito + kubatanidza muchiFrench ”muGoogle.

  • Iva = avoir = Nous avons, J'ai, vous avez, il a, elles ont, tu as
  • Ir = Aller = chete vas, il va, vous allez, elles vont, nous allons, je vais

Fomu N 4: Kubatanidza zviito mune zvisina kukwana zvakapfuura nguva

Zviito zvakaitwa kwenguva yakati rebei

Izvo zvakakosha kuti uzive izvozvo kusakwana kwakapfuura kunoshandiswa kune zviito zvinoitika kwenguva yakati. MuSpanish musoro uyu wakafanana, iyo inonzi nguva inoshandiswa pazviito zvakaitika munguva yakapfuura asi kwete pane imwe nguva (Ex: "Ndakatamba basketball pandaive nemakore gumi nemashanu ekuberekwa" kana "Vakakumbira pizza mazuva ese", mune iyi mienzaniso unogona kunge uchinongedzera kune dzimwe dzese nguva dzavairaira pizza kana kutamba basketball)

Iri izwi rechiito rinofanira kushandiswa semuenzaniso zviito zvakajairika kana zviito, zera, nguva yemamiriro ekunze, nyika dzinoti kuve, zadza dhata kana manzwiro akasiyana.

Iyo yakapfuura nguva yemberi inoshandiswa kune mamiriro ezvinhu anoitika murungano ("Ndakatsvaira mugwagwa") uye iyo isina kukwana yakapfuura nguva inoshandiswa kuzadza data ("Ini ndaive nemakore gumi nemashanu ekuberekwa", "Kwaive nemakore")

Tsvaga mudzi wezviito nekudzvinyirira ma "ons"

Ichi rinoshandisirwa zviito zveFrench zvakaumbanidzwa mumunhu wekutanga muzvizhinji uye zvazvinoKuti uwane mudzi, unofanirwa kudzima magumo "ons", zvinoshandawo nezviito zvisina kujairika. Kana iwe uchida kutanga kubatanidza zviito zveFrench mune zvakapfuura zvisina kukwana, bvisa ma "ons" kubva pakubatana kwemunhu uye nguva yakataurwa pakutanga. Izvi zvinogona zvakare kushandiswa kana kutongwa mumutauro wechiSpanish, semuenzaniso mudzi wechiito uye uye ndi "uye" (ando, andas, andamos, anduviste). Mienzaniso:

  • Fiare = faisons = fais
  • Kupedzisa = finissons = finniss
  • Avoir = avons = av

Pane a kunze kwemutemo yatinotaura uye chiito «»Tre», kusangana kwayo mumunhu wekutanga muzvizhinji hakugumiri muna "ons" («isu sommes«). Mudzi wechiitiko ichi ndi "ét".

Batanidza magumo enguva isina kukwana yakapfuura kune mudzi

Tichaita izvi kuti tiwane kusangana muchiFrench, kusiyana nepassé composé kana yakapfuura yakapusa, yakapfuura isina kukwana inoitwa neshoko. Saka izvo zvatinofanirwa kuita kubatanidza magumo pamudzi. Semuenzaniso isu tichabatanidza chiito kudiridza (kutarisa):

  • Munhu wekutanga (ais) ndakatarisa = Heh irrdais
  • Wechipiri munhu (ais) Wakatarisa = Uchadiridza
  • Wechitatu munhu (ait) Aitaridzika = Il irrdait.
  • Munhu wekutanga muzvizhinji (ions) Takatarisa = Nous maonero
  • Wechipiri munhu muuzhinji (iez) Wakatarisa = Iwe unofarira
  • Chechitatu munhu muuzhinji (aient) Vakatarisa = Elles anonzwisa tsitsi

Parizvino dzidziso yedu yemashandisirwo echiito muchiFrench yasvika, tinotarisira kuti yakushandira, kunyangwe pasina munhu akati iri mutauro uri nyore, inyaya yekuidzidza nekuishandisa. Nhanho yakanaka nayo!

Ongorora: Kana kuverenga zvese zvichinetesa iwe, tinokusiira mamwe mavhidhiyo kuti iwe ugone kudzidza kudzamisa zviito mumutauro wechiFrench zviri nyore, kunyanya kudzidza ChiFrench chirevo:

Conjugate zvakajairika zviito muEER

Leave mhinduro