Faʻaupuga Falani: lisi, faʻamalositino ma faʻaupuga

Afai e i ai se mea faigata ona aʻoaʻoina i gagana ma inosia tele e tamaiti aʻoga, o le faʻaupuga veape i Farani. O le mea e laki ai, i le gagana a le gagana Falani, o le faʻavae o le faʻasologa e tutusa ma i latou tatou te faʻaaogaina i le Sipaniolo, i lenei o lona uiga o veape e faʻafouina e tusa ma le mataupu o loʻo faia latou ma le vaitaimi (taimi ua tuanaʻi, nei poʻo le lumanaʻi) lea e e tutupu.

le veape i Farani

O le gagana Farani e 16 vaitau veape i lona atoaga ma o nei, 5 e sili ona masani ona faʻaaogaina ma e aofia ai le tele o ata. O aso nei o le a matou avatu ia te oe auala e 4 / sitepu ia mafai ai ona e faʻafaigofie faʻaupuga veape Farani.

Fomu Nu.1: Faʻapipiʻiina o le faʻatasiga

Fetuunaiga o veape

Manatua o le faʻaupuga e tutusa ma le "fausiaina" o se veape e tusa ai ma mataupu o loʻo e faʻasino i ai, e tupu foi lenei i le Sipaniolo, o se faʻataʻitaʻiga: e mafai ona tatou fai atu "latou oso" ae mautinoa o le a tatou suia le veape i le "oso" pe a fai o le tagata pe o le mea lea, o le mataupu na te faia o le "oe". Afai matou te o i le Farani, o le faʻasuʻuga e tutusa: o mataupu taʻitasi (matou, latou, oe) e i ai se faʻaopoopo faʻatasiga.

soanauna i Farani

Manatua i suinauna

E taua tele le faʻafesoʻotaʻi veape Farani lena manatua o fea suinauna o loʻo faʻaaogaina i lenei gagana, lea e iai lona suinauna faʻaopoopo i le Sipaniolo.

  • Ou = heh.
  • Ia, ia, ia = il, elle, on.
  • Oe = oe.
  • Matou = Nous.
  • Latou, Latou = ils, latou.
  • Oe po oe = vous.

Faʻamanatu i le infinitives eseese faʻaaogaina i veape

Afai o se veape ua misia lona fesoʻotaʻiga fesoʻotaʻi, ua lauiloa o se "infinitive". I le Sipaniolo gagana, o gaioiga eseese gutu i infinitives faʻaiʻu i le ar, ir, ma le er (mo se faʻataʻitaʻiga savali, tamoʻe, ma isi). I le gagana Farani, infinitives aofia ai veape pei aller (e alu) pe tali (ia tali atu). O le infinitive faia le veape faʻavae faʻavae ma o le a le mea e toe teuteuina pe a tatou tuʻuina atu i ai le manaʻoga faʻatasi.

Faʻailoa mai le veape masani (e tolu le aofaʻi)

E mafai ona tatou vaevaeina le tele o veape i Farani ile 3 ituaiga e tusa ma le iʻuga o le infinitive e tutusa ma latou. Taʻitasi ituaiga aofia aofia ai faʻasologa tulafono ma oe manaʻomia le iloa i latou ina ia mafai ai conjugate Farani veape.

-Verbs e faaiuina i le "alu": ​​mo veape pei o le "applaudir" (patipati) ma le "finir" (tini).

-Verbs e faʻaiʻu ile "re": aofia ai veape pei o le "malamalama" (faʻalogo).

-Verbs e faʻaiʻu i le "er": mo veape pei o le "faatanoa vao" (e 'ai) poʻo le "parler" (e tautala).

veape faʻavasega i Farani

Suesue veape le faʻavasega

Pei o soʻo se gagana, ma Farani e le o tuʻusaunoa, e i ai veape na taofi le faʻaaogaina o le tutusa consugation tulafono e pei o isi, i nei tuusaunoaina, o le tele o veape tenses e eseʻese, o lea mo le le faʻatauaina veape e masani lava ona suʻe mo faʻasologa o faʻasologa. .

O le a matou faʻaali atu ia te oe se lisi e te maua ai ni veape masani ona masani ai.

  • Ser = retre:
  • Manaʻo = Vouloir
  • Fai = Faire
  • Alu = Aller
  • Maua = Avoir
  • Tuʻu, nofoaga = Mettre

Pepa Nº 2: Faʻafesoʻotaʻi Falani veape i taimi ua tuanaʻi faigofie = passé composé

Faʻaaoga le taimi ua tuanaʻi faigofie mo veape na faʻaiʻu i taimi ua tuanaʻi

O le passé composé poʻo le past simple e faʻaaoga mo veape e faʻamautu lelei ai lo latou amataga ma le faʻaiuga, mo se faʻataʻitaʻiga "Na ou togiina se penitala" poʻo le "latou tele na tamoʻe". Mo veape e masani ona tupu i taimi ua tuanaʻi, pei o le tau, e faʻaaoga le isi veape faʻavasega. O le past simple or passé composé o le sili ona masani ai taimi tuanaʻi i le gagana Farani.

Faʻafesoʻotaʻi le veape "avoir" i le taimi nei

Ina ia mafai ona amata faʻafesoʻotaʻi veape i Farani mai le faigofie taimi ua tuanaʻi, e tatau ona maitauina o le mulimuli fausiaina se tuufaatasiga taimi, o lona uiga, e faia i ni vaega se lua. O le vaega muamua na fausia mai le faʻasologa o le veape ia i ai (hindir), lea o le a faʻataunuʻuina ai le tutusa galuega ma le veape "ia i ai" i le gagana Sipaniolo, mo se faʻataʻitaʻiga "Ua ou uʻamea" poʻo le "Na ia nonoa". Sei o tatou faʻamanatu atu ia te oe le faʻauigaina o le veape "avoir":

  • Maua = Avoir = elles ont, tu as, jʻai, vous avez, il a, nous avons.

Saili le past participle o gaioiga

Afai tatou te auʻiliʻiliina le fuaiupu "Ua ou tamoe", oe o le a vaʻaia o le "tamoʻe" e le pei o soʻo se faʻatasiga o le gaioiga "tamoʻe", e tupu foi lenei i le gagana Farani, o vaega o gaioiga i taimi ua tuanaʻi i ai auala o faaiu eseese, ma o le mea sili ona lelei latou te le faigata ona manatua:

  • Verbs e faʻaiʻu ile "er": "e" Mo se faʻataʻitaʻiga: montré
  • Verbs that end in "go": "i" Faʻataʻitaʻiga: réussi
  • Verbs faaiu i le "re": "u" Mo se faʻataʻitaʻiga. Sa ou malamalama

Past = Auai ile lua vaega

O le mea e tatau ona e faia nei o le auai i le faʻaupuga o le veape "avoir" ma le participle tuanaʻi ma o lona iʻuga o le a tatou maua le veape taimi ua tuanaʻi. Afai o loʻo tatou talanoa e uiga i tutusa, o le tutusa o le faʻaupuga i le Sipaniolo na tatou vaʻaia i le taimi ua teʻa o le "Ua ou tamoʻe" poʻo le "Ua latou fanaina", e ui lava e mafai foi ona faaliliuina o le "Na ou tamoʻe" pe "Na latou fanaina ". Faʻataʻitaʻiga:

  • Tagata muamua: "ai + veape" Sa ou tautala = Jʻai parlé
  • Tagata lona lua "pei o + veape" Ua e faʻauma = Oe fini
  • Tagata lona tolu "a + veape" Na ia faʻalogo = Il a compreu.
  • Tagata muamua tele "avons + veape" Sa matou manuia = Nous avons réussi
  • Tagata lona lua plural "avez + veape" Oe taumafai = Na e taumafai muamua
  • Tolu tagata numera tele "ont + veape" Na latou tali atu = Latou te le toe taliu mai.

Verbs e faʻaaogaina ona ae le o le aloese

Toetoe lava o gaioiga uma i Farani faʻaaogaina se metotia (avoir + past participle), e ui lava ina ia mafai ai ona faʻatagaina ni gaioiga i taimi ua tuanaʻi faigofie e tatau ona tatou faʻaaogaina: o gaioiga i taimi ua tuanaʻi (mo se faʻataʻitaʻiga: Na ou pa'ū). O veape ua taʻua o:

  • malolo, avea, alu ifo, sau, toe foi, monter, alu ese, taunuu, tomber, sortir, aller, naître, entrer, rentrer, retourner, mourir.

O veape nei e taʻua o veape veape.

Faʻaaoga «être» ae le o le «avoir»

E tatau ona tatou faia lenei mea e faʻafesoʻotaʻi veape i Farani na tatou taʻua i le laasaga muamua. O le taimi lava tatou te suʻesuʻe ai veape tatau ona faʻatasia ma le «ona»(" Ia avea ") e tatau ona tatou faʻatasia ma i latou i le taimi ua tuanaʻi participle e tuʻuina atu ia latou latou faʻatasi i le taimi ua tuanaʻi, o se auiliiliga e teu i lou mafaufau o le participle tatau ona i ai faʻatasi ma le tagata na te faia le gaioiga. Mo matāʻupu tele a "s" ua faʻaopopoina i le participle ma mo fafine tagata o le mataitusi "e" ua faʻaopopo:

  • Tagata muamua (suis + veape) Yo caí = (I le mataupu ua taʻua o le tagata o le fafine) Je suis tombée
  • Tagata lona lua (es + veape) Ua e paʻu = O oe o tuugamau
  • Tagata lona tolu (est + veape) Na pa'ū o ia = Il est tombé
  • Tagata muamua tele (sommes + veape) Na matou paʻu = Nous sommes tombés
  • Tagata numera lua (êtes + veape) Ua e paʻu = O oe o tombés
  • Tasi tagata numera tele (sont + veape) Na latou paʻu = O i latou o tombée

Fomu Nu.3: Faʻafilemuina o le taimi nei

Taimi nei = Masani / Taimi nei

Oe tatau ona faʻaaoga le taimi nei pe a fai o le veape faʻaaogaina i se masani poʻo se taimi nei auala. O le laki i le Farani o le taimi nei o loʻo faʻaaoga tutusa lava ma Sipaniolo, o lenei veape taimi e faʻaaoga e faʻaliliu ai fuaiupu pei o "Na paʻu le laʻau." I veape 'eseʻese, e 3 vasega faʻavae ma ni faʻasologa le masani ai (gaioiga e le faʻaaogaina ai tulafono lautele). O vaega masani o veape o:

  • Veape faaiu i le "alu"
  • Verbs e faʻaiʻu ile "re"
  •  Verbs e faʻaiʻu ile "er"

Faʻafesoʻotaʻi na mea e faʻaiʻu i le "er"

E tatau ona tatou faʻafesoʻotaʻi veape i Farani e faʻaiʻu i le "er", suia le faʻaiʻu i le isi; o soanauna suinauna eseese (ia, matou, aʻu, ma isi) e eseese lava latou iʻuga e tatau ona sui ai le iʻuga "er". O iʻuga o: e, e, es, ons, ez, ent. Mo se faʻataʻitaʻiga o le a matou faʻaaogaina le veape "parler" (e tautala ai):

  • Tagata muamua "e" Ou te tautala = Je parle
  • Tagata lona lua "o le" Oe tautala = Oe tautala
  • Tagata lona tolu "e" Na te tautala = Il parle
  • Tagata muamua tele "ons" Matou te talanoa = Nous parlons
  • Tagata lona lua plural "ez" Oe tautala = Vous parlez
  • Tolu tagata numera tele "ent" Latou te talanoa = Elles parlent

vaega o veape i Farani

Faʻagasologa veape Farani e faʻaiʻu i le "alu"

Sui nei veape i seisi iʻuga, e faia lea i le suia e tusa ma le suinauna:

Issons, faʻailoa, o, ia. Seʻi tatou faʻaaogaina le faʻauiga o pati ("pati") o se faʻataʻitaʻiga mo lenei sauniga:

  • Muamua tagata "o le" Ou te pati faʻafetai -> Jʻapplaudis.
  • Tagata lona lua "o le" E pati oe -> Tu viia
  • Tagata lona tolu "ia" Na pati -> Ua ou patipati
  • Tagata muamua tele "faʻaaliga" Matou te patipatia ->Faʻamalosi tino a Nous
  • Tagata lona lua plural "issez" Oe pati faʻafiafia -> Na e patipati
  • Tolu tagata numera tele "tuuina" Latou patipati -> Ils applaudissent,

Faʻaupuga veape faʻauʻu i le re

I lenei tulaga o le a tatou suia foi lena faaiʻuga i le isi, e tatau ona tatou faamamafa atu o nei mea e le masani ona masani ai veape, ae e taua oe iloa pe faʻafefea ona faʻaopoopoina latou tutusa. O faʻaiuga e suia o le: leai se mea, ons, ez, ent, s ma le s. O le faʻaipoipoga a le lona tolu o tagata, o lona uiga, o ia poʻo ia, e leai se faʻaipoipoga. Mo se faʻataʻitaʻiga o le a matou avea le veape e tali atu (répondre):

  • Tagata muamua "o" Oute tali -> Je tali
  • Tagata lona lua "s" Oe tali -> O au tali
  • Tagata lona tolu "leai se mea" Na te tali mai -> Il répond
  • Tagata muamua tele "ons" Matou te tali atu -> Nous toe faʻafouina
  • Tagata numera lua "ez" Oe tali mai -> E te tali
  • Tolu tagata numera tele "ent" Latou tali mai -> Elles repondent

Suesue faʻatasi faʻauiga veape masani

Atonu e te iloa o vevesi faʻaupuga e fai lava si tele, ae matou te faʻanoanoa e taʻu atu ia te oe e manaʻomia le iloa faʻafesoʻotaʻi o latou, i lalo ifo o le a matou avatu ai ni nai faʻataʻitaʻiga, o isi e mafai ona e sailia e ala i le tuʻuina o le "veape + conjugation i le Farani ”i le Google.

  • Have = avoir = Nous avons, Jʻai, vous avez, il a, elles ont, tu as
  • Ir = Aller = e te alu, il alu, vous allez, elles vont, nous allons, je vais

Pepa Nº 4: Faʻatasiga o veape i le le lelei atoatoa taimi ua tuanaʻi

O Veape faia i luga o se vaitaimi o taimi

E taua le iloa lena mea o le tuanaʻi le atoatoa ua faʻaaogaina mo veape e tutupu i luga o se vaitaimi o taimi. I le Sipaniolo o lenei autu e tutusa, o le igoa taimi faʻaaoga e faʻaaoga mo veape na tupu i taimi ua tuanaʻi ae le i se taimi faapitoa (Ex: "Sa ou taʻalo pasiketipolo ina ua 15 ou tausaga" poʻo le "Na latou fesili mo pizza i aso uma", i nei faʻataʻitaʻiga oe ono tusi atu i nisi o taimi uma pe a latou okaina pizza pe taʻalo pasiketipolo)

O lenei veape tense e tatau ona faʻaaogaina mo se faʻataʻitaʻiga mo le tele o gaioiga poʻo veape, tausaga, taimi faʻaletino, setete o le, faʻatumu faʻamaumauga poʻo le eseʻese lagona.

O le faigofie taimi ua tuanaʻi o loʻo faʻaaogaina mo tulaga na tutupu i se tala ("Na ou saluina le auala") ma le le lelei atoatoa taimi ua tuanaʻi na faʻaaogaina mo faʻatumuina faʻamaumauga ("Sa 15 ou tausaga", "Sa puaoa")

Saili le aʻa o gaioiga i le taofiofia o le "ons"

Lenei e faʻaoga i falani veape o loʻo faʻatasia ile muamua tagata tele ma taimi neiIna ia maua le aʻa, oe tatau ona aveese le iʻuga "ons", e aoga foi mo le faʻavasegaina veape. Afai e te manaʻo e amata faʻapipiʻi veape Farani i taimi ua tuanaʻi le atoatoa, aveʻese ia "ons" mai le faʻasologa o le tagata ma le taimi na fai mai i le amataga. O lenei e mafai foi ona faʻaaogaina pe pulea i le gagana Sipaniolo, mo se faʻataʻitaʻiga o le aʻa o le veape andar o le "ma" (ando, andas, andamos, anduviste). Faʻataʻitaʻiga:

  • Fiare = faisons = fais
  • Finir = finissons = finniss
  • Avoir = avons = av

E tasi ese mai le tulafono na matou taʻua ma o le veape «Upu», lona faʻauiga i le muamua tagata tele e le faʻaiʻu i "ons" («o tatou nei«). O le mafuaʻaga o lenei gaioiga o le "ét".

Tuʻufaʻatasia iʻuga o le le lelei atoatoa taimi ua tuanaʻi i le aʻa

O le a matou faia lenei mea e maua ai le faʻaupuga i le Farani, e le pei o le passé composé poʻo le past faigofie, o le taimi ua tuanaʻi le atoatoa e aofia ai i se upu. Ma o le mea e tatau ona tatou faia o le tuʻufaʻatasia o faʻaiuga i le aʻa. Mo se faʻataʻitaʻiga o le a matou faʻapipiʻiina le veape e faʻasusu (ia vaʻaia):

  • Tagata muamua (ais) Na ou vaʻai = Heh irrdais
  • Tagata lona lua (ais) Na e vaʻai = E te faʻainu
  • Tagata lona tolu (ait) Na ia tilotilo = Il irrdait.
  • Tagata muamua tele (ions) Sa matou vaʻai = Manatu faʻaalia
  • Tagata numera lua (iez) Na e vaʻai = Vous respiez
  • Tasi tagata tele (aient) Na latou vaʻaia = Elles le gaoia

E oʻo mai i le taimi nei, ua taunuʻu mai la matou faʻamatalaga i auala e faʻafesoʻotaʻi ai veape i Farani, matou te faʻamoemoe na aoga ia te oe, e ui lava e leai seisi na fai mai o se faigofie gagana, o se mataupu o le suʻesuʻeina ma faʻataʻitaʻia. Manuia tele!

Faʻaaliga: Afai o le faitauina o mea uma e faigata mo oe, matou tuʻuina atu ia te oe ni vitio ina ia mafai ai ona e aʻoaʻo e faʻafesoʻotaʻi veape i le gagana Farani faigofie, aemaise lava ia aʻoaʻo le Faaleoga Farani:

Faʻafesoʻotaʻi veape masani i le ER

Tuua se faamatalaga